Nowe badania dowiodły, że długotrwałe prowadzenie samochodu nocą jest porównywalne z jazdą pod wpływem alkoholu. Nawet dwugodzinna nocna jazda może wywierać taki sam wpływ na stan kierowcy jak wypicie kilku drinków.

Naukowcy z uniwersytetu w Utrechcie w Holandii postanowili sprawdzić, jak zmęczenie wpływa na zdolność prowadzenia samochodu. W eksperymencie wzięło udział 14 ochotników – zdrowych mężczyzn w wieku 21–25 lat. Mieli oni prowadzić samochód nocą (pod nadzorem) przez 2, 4 lub 8 godzin. Eksperyment przeprowadzano odpowiednio między 3.00 a 5.00, 1.00 a 5.00 oraz 21.00 a 5.00.

Ochotnicy musieli jechać autostradą ze stałą prędkością 130 km/h i przez cały czas trzymać się środka swojego pasa ruchu. Za pomocą kamer wideo monitorowano bezpieczeństwo jazdy, a jednocześnie rejestrowano odchylenia od osi pasa.

Zespół pracujący pod przewodnictwem dr. Jorisa C. Verstera porównał uzyskane w ten sposób wyniki z danymi dotyczącymi jazdy po pijanemu. Okazało się, że dwugodzinna nocna jazda powoduje u kierowcy taki sam odsetek błędów jak prowadzenie pod wpływem alkoholu, gdy jego poziom we krwi wynosi 0,5 promila (dopuszczalny poziom alkoholu we krwi w Polsce wynosi 0,2 promila). Po trzech godzinach nocnej jazdy stan kierowcy odpowiadał stężeniu alkoholu we krwi równemu 0,8 promila, natomiast po 4,5 godzinach – 1,0 promila.

Raport opublikowany w „Journal of Sleep Research” dowodzi, że kierowcy powinni bardziej serio traktować zmęczenie, ponieważ jest to jedna z głównych przyczyn wypadków na autostradach. Kierujący pojazdami nie uświadamiają sobie, jak bardzo osłabia się ich czujność i narasta zmęczenie.

Naukowcy dowiedli przy tym, że głośna muzyka i otwieranie okien w niewielkim stopniu wpływa na poprawę samopoczucia kierowcy. Dlatego zalecają, by nocą nie siedzieć za kierownicą dłużej niż 2 godziny, a także sugerują wprowadzenie przepisów, które prowadzącym zakazywałyby dłuższej jazdy nocą. Jednak zdają sobie sprawę, że może się to nie udać, bowiem nie ma sposobu na dokładne zmierzenie stopnia zmęczenia kierowcy.

Według zgromadzonych danych, nawet 20% wypadków samochodowych w uprzemysłowionych krajach może być spowodowanych zmęczeniem na skutek długotrwałego prowadzenia samochodu lub stosowaniem leków.


Źródło: http://www.physorg.com