Żywność wysoko przetworzona to w żargonie dietetyków „śmieciowe jedzenie”, będące źródłem toksyn i substancji chemicznych. Gromadzą się one w komórkach tłuszczowych, we krwi, a przede wszystkim w jelitach. Kiedy one nie pracują dobrze sygnalizują różnymi dolegliwościami bólowymi i mogą prowadzić do poważnych chorób. Jak zadbać o odpowiednią dietę, by była łaskawa dla żołądka i nie powodowała nadwagi?

 

Ludzki organizm niezmiennie zamienia w tłuszcz każdą kaloryczną nadwyżkę. Ta tkanka tłuszczowa nie u każdego jest drastycznie widoczna, ale może nieść zagrożenie dla zdrowia. Trzeba wiedzieć, że dzienne kaloryczne zapotrzebowanie kobiety z nadwagą wynosi 1400 kcal, a mężczyzny – 1800. Łatwo więc można przekroczyć tę normę. Wystarczy wstąpić na hamburgera, zjeść loda, popić coca-colą, by przyswoić całą dzienną normę, nie dostarczając przy tym organizmowi niezbędnych mu substancji odżywczych. Frytki czy hamburger zjedzone w biegu zaspokoją chwilowy głód, ale nic poza tym. Zjadane między posiłkami obrócą się na pewno w fałdy tłuszczu.

Reklama

 

Bardzo ważny błonnik

Błonnik to roślinne włókno, którego nasz organizm nie trawi, ale które jest mu potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Mobilizuje jelita do pracy, co nie tylko pomaga oczyścić organizm z nadmiaru różnych produktów przemiany materii, lecz także ułatwia odchudzanie.

W Polsce nie jemy wystarczająco dużo błonnika. Przeciętnie dostarczamy go o połowę mniej, niż powinniśmy. Deficyt ten warto uzupełnić, stosując suplementy diety zawierające takie składniki jak: len zwyczajny, wspomagający trawienie i poprawiający zdrowie jelit, wyciąg z miąższu liści aloesu, który korzystnie wpłynie na czynności jelit oraz wyciąg z zielonej herbaty, który jest bogatym źródłem polifenoli.

 

Czym skorupka za młodu....

Ze doniesień Światowej Organizacji Zdrowia, Centrum Zdrowia Dziecka, Instytutu Matki i Dziecka oraz Instytutu Żywności i Żywienia wynika, że polskie dzieci są w czołówce najcięższych dzieci w Europie. Dotyczy do dzieci przedszkolnych i szkolnych. Niestety coraz częściej słyszymy o przekarmionych niemowlakach, które już za młodu mają trudności z nauką samodzielnego siadania, wstawania czy chodzenia.

Odżywiamy się generalnie źle, w biegu, w przypadkowym miejscu. Dotyczy to coraz częściej dzieci, którym tak ochoczo serwujemy to co najbardziej lubią, czyli frytki, hamburgery, zapiekanki, chipsy, hot-dogi, paluszki i to wszystko popijają słodkim, gazowanym napojem. Dobrze, że w sklepikach szkolnych wprowadzono pewne restrykcje. Wróciły co prawda drożdżówki, ale nie mogą one być zbyt słodkie i przygotowane z mrożonego ciasta. W sprzedaży mogą się znaleźć kanapki, sałatki i surówki, mleko i jego produkty, serki twarogowe i homogenizowane.

 

Spal wagę

Nadwyżkę kalorii, czyli sadełko trzeba zrzucić. Najlepiej, aby spadek wagi nastąpił w wyniku spalania właśnie tłuszczów, a nie utraty wody z organizmu, utraty masy mięśniowej lub spalania innych substancji zapasowych ważnych dla organizmu. Organizm nie radzi sobie z przemianą tłuszczów w glukozę, a jednak większość tkanek właśnie jej potrzebuje do funkcjonowania. Przede wszystkim należy postawić na wysiłek fizyczny, a w drugiej kolejności na inne sposoby odchudzania. Osoby otyłe mogą natrafić na wiele przeszkód – ciało ich jest słabe, lekki wysiłek natrafia na opór ze strony kręgosłupa i brzucha. Należy zacząć od lekkiej rozgrzewki i stopniowo zwiększać zakres ćwiczeń. Zbyt intensywna gimnastyka może doprowadzić do przewlekłego bólu stawów, kontuzji, nadwyrężeń, a nawet zwiększyć ryzyko nagłego zawału serca.

 

Suplementy diety na odchudzanie

Podczas odchudzania dobrze jest wspomóc dietę suplementami usprawniającymi przemianę materii. Ważnym składnikiem jest fasolamina z nasion białej fasoli, która unieszkodliwiając skrobię, zapobiega przyrostami tkanki tłuszczowej. Ten proces wspomogą również pektyny, których źródłem są warzywa i owoce. Najwięcej pektyn kryje się w wytłokach jabłkowych oraz w skórce i białej błonce cytrusów. Usprawniają one procesy trawienia, obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi. Warte polecenia są suplementy, w których składzie znajduje się pokrzywa. Pobudza ona czynności żołądka, trzustki i wątroby, poprawia przyswajanie pokarmów, dostarcza żelaza, magnezu, wapnia, manganu i krzemu oraz wielu witamin. Dieta węglowodanów i tłuszczów, a także minerałów, witamin i pierwiastków śladowych.