ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Co tydzień - w każdy poniedziałek - na stronie będzie się pojawiał nowy artykuł w wersji do słuchania. Zapraszamy!

Zwichnięcie stawu łokciowego, potocznie zwane zwichnięciem łokcia, to z pozoru drobna kontuzja. Jest jednak bardzo bolesna i wymaga leczenia.  Zwichnięcie polega na takim przemieszczeniu kości przedramienia (promieniowej i łokciowej) w torebce stawowej, że ich powierzchnie tracą kontakt z kością ramieniową.

 

 

Przyczyny

Do zwichnięcia łokcia dochodzi najczęściej na skutek upadku (gdy rękami usiłuje się go zamortyzować) oraz podczas wypadku komunikacyjnego.

 

Objawy

Objawy zwichnięcia łokcia to:

  • ból łokcia,
  • opuchlizna,
  • niemożność poruszania ręką,
  • utrata czucia w dłoni,
  • czasami – uszkodzenie naczynia krwionośnego lub nerwu.
Reklama

 

Leczenie

Ponieważ tylko lekarz może zdiagnozować kontuzję i stwierdzić, czy nastąpiło zwichnięcie łokcia, czy złamanie, dlatego szybko należy się do niego zgłosić. Błędem jest liczenie na to, że dolegliwości same ustąpią, nawet jeśli podanie środków przeciwbólowych i okłady z lodu na spuchnięte miejsce przynoszą ulgę. Każdy uraz łokcia wymaga konsultacji ze specjalistą! Jedynie on może ocenić, czy nie zostały uszkodzone nerwy, naczynia krwionośne lub kości, a także sprawdzić, czy nie doszło do złamania w stawie łokciowym.

Zwichnięcie bez powikłań w skutkach przypomina skręcenie. Często poprawa następuje samoistnie. Niekiedy przywrócenie właściwego położenia przesuniętych kości wymaga pomocy lekarza (i znieczulenia).