Zwichnięcie stawu łokciowego, potocznie zwane zwichnięciem łokcia, to z pozoru drobna kontuzja. Jest jednak bardzo bolesna i wymaga leczenia.  Zwichnięcie polega na takim przemieszczeniu kości przedramienia (promieniowej i łokciowej) w torebce stawowej, że ich powierzchnie tracą kontakt z kością ramieniową.

 

 

Przyczyny

Do zwichnięcia łokcia dochodzi najczęściej na skutek upadku (gdy rękami usiłuje się go zamortyzować) oraz podczas wypadku komunikacyjnego.

 

Objawy

Objawy zwichnięcia łokcia to:

  • ból łokcia,
  • opuchlizna,
  • niemożność poruszania ręką,
  • utrata czucia w dłoni,
  • czasami – uszkodzenie naczynia krwionośnego lub nerwu.
Reklama
Reklama

Okulary ajurwedyjskie

Okulary ajurwedyjskie

damskie :: męskie
dziecięce :: z przesłonami

 

Leczenie

Ponieważ tylko lekarz może zdiagnozować kontuzję i stwierdzić, czy nastąpiło zwichnięcie łokcia, czy złamanie, dlatego szybko należy się do niego zgłosić. Błędem jest liczenie na to, że dolegliwości same ustąpią, nawet jeśli podanie środków przeciwbólowych i okłady z lodu na spuchnięte miejsce przynoszą ulgę. Każdy uraz łokcia wymaga konsultacji ze specjalistą! Jedynie on może ocenić, czy nie zostały uszkodzone nerwy, naczynia krwionośne lub kości, a także sprawdzić, czy nie doszło do złamania w stawie łokciowym.

Zwichnięcie bez powikłań w skutkach przypomina skręcenie. Często poprawa następuje samoistnie. Niekiedy przywrócenie właściwego położenia przesuniętych kości wymaga pomocy lekarza (i znieczulenia).


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 
Dodaj komentarz