Zwichnięcie to uraz, w którym dochodzi do przemieszczenia końców kości tworzących staw, a także uszkodzenia więzadeł, ścięgien i mięśni. W przypadku zwichnięcia kończyny dolnej kontuzja ta dotyczy stawu skokowego (kostki) lub kolanowego.

 

Na zwichnięcia nogi szczególnie narażone są osoby uprawiające – amatorsko bądź profesjonalnie – takie dyscypliny sportu, jak koszykówka, piłka nożna, hokej lub narciarstwo, zaliczane do tak zwanych dyscyplin kontaktowych.

Uraz jest zawsze bardzo bolesny. Objawami przypomina stłuczenie. Zwichnięcie nogi jest jednak bardziej dotkliwe i zawsze wymaga pomocy lekarza. Leczenie nie jest trudne, o ile można poprzestać tylko na nastawieniu kości. W przypadku rozległej kontuzji obejmującej też więzadła, ścięgna i mięśnie, sprawa jest bardziej skomplikowana, a powrót do pełnej sprawności wymaga czasu, zabiegu operacyjnego i rehabilitacji.

Reklama
Reklama

Wanna pneumatyczna

Wanna pneumatyczna do kąpieli chorych w łóżku

Już za 430 zł.

 

Objawy

Do głównych objawów zwichnięcia nogi należą:

  • ostry ból w chwili urazu, który z czasem ustępuje, ale nasila się przy próbie ruchu i obciążeniu;
  • tkliwość na bocznej stronie stawu (sugeruje zerwanie więzadła pobocznego);
  • niestabilność kolana lub kostki (zauważana przy próbie obciążenia stawu, na przykład przy wstawaniu);
  • krwawy wysięk w stawie (świadczy o urazie więzadeł i/lub torebki stawowej);
  • duża opuchlizna stawu.

 

Jak dochodzi do zwichnięcia nogi?

Oto niektóre mechanizmy powstawania zwichnięcia nogi:

  • uderzenie w staw kolanowy od strony bocznej przy lekko zgiętym i obciążonym kolanie lub uderzenie w stopę od strony przyśrodkowej;
  • uderzenie w staw kolanowy od strony przyśrodkowej lub uderzenie w stopę od strony bocznej przy lekko zgiętym i obciążonym stawie;
  • uderzenie w staw kolanowy od przodu po nadmiernym wyproście nogi lub po jej zgięciu;
  • upadek na zgięte kolano.

Zwichnięcie nogi w kolanie, to – obok stłuczenia – najczęstsza przyczyna jego opuchlizny. Zwichnięcie polega na naderwaniu lub zerwaniu więzadeł wewnątrz stawu. Uszkodzeniu więzadeł kolanowych towarzyszy często: uszkodzenie łąkotek, złamanie awulsyjne, oderwanie fragmentu kości w miejscu przyczepu więzadła do kości piszczelowej, strzałkowej lub udowej, naciągnięcie tętnicy podkolanowej lub nerwu strzałkowego.

 

Co robić w razie zwichnięcia nogi

Jeżeli już doszło do zwichnięcia nogi, trzeba możliwie jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, a w ramach pierwszej pomocy przedmedycznej – uniemożliwić poszkodowanemu chodzenie. Najlepiej położyć nogę na kilku złożonych na płasko ręcznikach, by spoczywała w lekko uniesionej pozycji. W miarę możliwości należy przyłożyć lód w plastikowej torebce na 30 minut, co pomoże zmniejszyć obrzęk. Do unieruchomienia stawu można użyć rolki bandaża elastycznego. Gdy przybędzie pomoc medyczna, trzeba opowiedzieć lekarzowi o zdarzeniu, o ograniczeniach ruchu i ewentualnej niestabilności stawu.

 

Co zrobi lekarz

W przypadku świeżego zwichnięcia lekarz unieruchomi nogę, nakładając gipsowy opatrunek lub ortezę. W razie potrzeby usunie krwiak ze stawu. Zaleci przerwę w uprawianiu sportu oraz unikanie obciążeń stawu przez pewien czas.

W przypadku niestabilności stawu wskazany jest zabieg operacyjny, polegający na zszyciu uszkodzonych więzadeł. Całkowicie zerwane więzadło krzyżowe można zastąpić podobnymi tkankami, na przykład fragmentem ścięgna Achillesa. Jest to tak zwana rekonstrukcja więzadeł krzyżowych. Po zabiegu kończynę unieruchamia się w opatrunku gipsowym na kilka tygodni. Rehabilitacja po operacji powinna trwać przez około dwa miesiące od zdjęcia gipsu.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 
Dodaj komentarz
Iz@
Niedawni skręciłam kostke skaczac na trampolinie. Ból niesamowity - na dzień bylam unieruchomiona w domu. Kostka wygladala znosnie, bez wiekszego obrzeku, ale ten bol. Cale szczescie znalazlam w apteczce zel przeciwbolowy mojego chlopaka i mialam spokoj prawie na caly dzien. Po kilku dniach wrocilam do zycia :-)
Magda
Jak słusznie zauważyłeś powinieneś spytać kogoś, kto się na tym zna - słowem lekarza, więc....
Yuki
Znam się na tym z autopsji Miałem obie nogi zwichnięte w kostce, mało tego - dwukrotnie na przestrzeni 2 lat !!W celu uniknięcia powikłań proponuję koniecznie udać się do lekarza i najlepiej zasugerować mu skierowanie na rtg. Potem rzetelny chirurg lub radiolog powinien obejrzeć zdjęcie i dopiero podjąć właściwe leczenie.Moje zwichnięcia podobno wymagały tylko okładów i bandaży elastycznych. Lekarz zapytał :"bandaż czy gips". Skąd miałem wiedzieć, która decyzja jest słuszna? Wybrałem bandaż i skutki pozostały mi do dziś. Wielokrotnie czułem kostkę już na pograniczu zwichnięcia i muszę je oszczędzać.Życzę Ci podjęcia właściwej decyzji i szybkiego powrotu do formy ! Do wesela się zagoi.
Mike
Witam, kontuzja nie związana z narciarstwem ale z tenisem... otóż zwichnąłem sobie lewą nogę w biegu, i to dwukrotnie!Wygl ąda to poważnie, jak narazie użyłem tylko maści (nazwy nie pamiętam) na opuchliznę... pytanie jak bardzo mogłem uszkodzić stopę/kostkę i co dalej?Będę wdzięczny za opinie kogoś kto się na tym zna, sam mam ograniczoną wiedzę na ten temat.
Magda
No to masz szczęście, ja rozerwałam torebkę stawową stawu skokowego i dolegliwości coraz to mnie dopadają. O nartach, łyżwach i t p musiałam zapomnieć.
Alina
Na szczęście uraz okazał się mniej poważny niż wyglądało to na początku, nie doszło do rozerwania stawu, krwiak i opuchlizna znika.
Magda
Pokaż nogę koniecznie chirurgowi i to szybko. Może trzeba unieruchomić, zalecić fizykoterapię (bardzo ważna, może doszło do rozerwania stawu???)
Alina
Dwa dni temu idąc w deszczu poślizgnęłam się na pasach dla pieszych. Bardzo bolało ale od razu stanęłam na nogi i chodziłam. Początkowo bolało bardzo potem było coraz lepiej. Dzisiaj po okładach z altacetu i zawijaniu bandażem może ciut stęchła ale nieznacznie. Opuchnięta jest z zewnętrznej strony i tam też jest krwiak. Jak odwinę bandaż , to w miarę dobrze chodzę, choć utykam bo trochę boli. Poproszę o jakąś radę.
ewelina80
Musisz koniecznie kupić i nosić stabilizator stawu skokowego. Cudowna maścią jest Arcalen (niedrogi) oraz Protect żel. Polecam
Ziben13
Jakiś czas temu zdarzyło mi się nieszczęśliwie ześlizgnąć ze schodów efektem czego zwichnęłam nogę w kostce. Okazało się, że to zwichnięcie 3-go stopnia. Po dwóch tygodniach w szynie gipsowej, zacząłem chodzić. Noga jednak do dziś nie jest sprawna. Dopiero zeszły zsinienia lecz opuchlizna pozostała. Czasem na prostej drodze jest ciężko. Lekarz mówi, że tak może być do półroku :-/ Mam wrażenie jednak, ze jakoś nic się nie poprawia od tygodnia, a wręcz przeciwnie :sad:Pomyślałam , że być może są osoby którym też kiedyś coś takiego się przydarzyło i mają jakieś swoje sposoby na to żeby noga wróciła do siebie szybciej. Jakieścudowne maści? Pomóżcie proszę :sad:
Adolf
Od kiedy haratam w gałę zawsze zdarzały mi się jakieś kontuzje, to stłuczenie to skręcenie kolana, od operacji uratowała mnie długotrwała rehabilitacja z użyciem ortezy