Nerki przypominają kształtem fasolę. Są jednymi z najważniejszych organów w ludzkim organizmie, obok serca, wątroby i płuc. W literaturze fachowej opisano setki chorób nerek. Jednymi z częściej spotykanych są wodonercze i roponercze. Wodonercze występuje wtedy, kiedy mamy do czynienia z utrudnionym odpływem moczu, czego następstwem jest rozciągniecie miedniczek i kielichów nerkowych, a także zanik miąższu nerkowego. Przyczyny wodonercza mogą być wrodzone lub nabyte, tzw. czynnościowe lub anatomiczne. Zmiany czynnościowe zdarzają się na różnej wysokości dróg moczowych i mogą być wrodzone, ale też mogą być następstwem przebycia zapalenia układu moczowego lub uwarunkowane uszkodzeniem układu nerwowego.

 

Przeszkody anatomiczne na wysokości ujścia miedniczkowo-moczowodowego są najczęściej wrodzone i wynikają przeważnie z ucisku z zewnątrz przez nieprawidłowe naczynie. Na całej długości moczowodu dość często przyczyną wodonercza bywa kamień moczowy lub guz (np. nowotworowy). U dzieci przyczyną tej choroby są zapalenie pęcherza oraz wady wrodzone cewki moczowej.

Anatomicznie, proces powstawania wodonercza wygląda następująco: powyżej przeszkody w moczowodzie (np. kamienia lub guza) drogi moczowe rozszerzają się. Następuje upośledzenie ukrwienia, miąższ nerki zanika i same nerki przekształcają się w worek wypełniony moczem. Zmiany te są tym większe, im dłużej utrzymuje się ich przyczyna i zachodzą tym szybciej, im wyżej umiejscowiona jest przeszkoda w odpływie moczu, a także im bardziej wewnątrznerkowo ułożona jest miedniczka, co ogranicza jej rozciągliwość, oraz im gorsze jest ukrwienie nerki. Wodonercze obustronne powstaje wtedy, gdy przeszkoda znajduje się poniżej pęcherza lub kiedy dotyczy obu przewodów moczowych jednocześnie.

Niestety, nie ma objawów charakterystycznych dla samego wodonercza. Najczęściej wcześniej lekarz stwierdza u pacjenta typowe zapalenie w obrębie układu moczowego lub kamicę nerkową. Dopiero potem wyłania się obraz choroby, który wskazuje na wodonercze. Jeśli narasta ono powoli i bez powikłań, to przebieg choroby jest łagodny, nawet bez dolegliwości miejscowych lub tylko z nieokreślonymi pobolewaniami i ciężarem w okolicy lędźwiowej. Dopiero badanie lekarskie wykrywa powiększenie jednej lub obu nerek.

Reklama
Reklama

Jonizatory wody

Dzbanek alkalizujący wodę Biocera

Woda alkaliczna w kilka minut. Już od 355 zł.

 

Zmiany czynności nerek wraz z ich niewydolnością mogą ujawnić się klinicznie, gdy wodonercze jest obustronne lub gdy dotyczy jedynej czynnej nerki. Mogą być to tylko niewielkie zaburzenia w oddawaniu moczu. Czasem jedynym objawem jest wielomocz w dzień i w nocy. Mocz jest wtedy bardzo rozrzedzony, zawiera duże ilości sodu i nie ma charakterystycznego zapachu amoniaku. Czasem występują okresy wielomoczu na przemian ze skąpomoczem, tak najczęściej bywa wtedy, gdy w moczowodzie są kamienie lub guzy. Nie wyklucza to też całkowitego bezmoczu: przy nagłej i zupełnej niedrożności nerek odpływ moczu jest niemożliwy. Wówczas chory odczuwa silne bóle – kolkę nerkową, które ustępują dopiero w przypadku uwolnienia moczu.

Dokładne rozpoznanie wodonercza możliwe jest po wykonaniu urografii, a stopień uszkodzenia miąższu najlepiej określają badania nefrografii i scyntygrafii.

Postępowanie lekarskie w wodonerczu wrodzonym zależy od stopnia zaniku miąższu nerkowego i od umiejscowienia przeszkody. Wodonercze olbrzymie (tzw. nerki worczaste) wycina się chirurgicznie, jeśli druga nerka jest prawidłowa. Za wycięciem takiej nerki przemawia też zakażenie oraz nadciśnienie tętnicze. W razie niewydolności drugiej nerki i niewielkiego uszkodzenia miąższu wskazane są raczej zabiegi likwidujące przeszkodę w odpływie moczu. Wodonercze niewielkiego stopnia, bez zakażenia, powoduje też niewielkie bóle, nie wymaga nieraz leczenia, a jedynie powtórzenia urografii po upływie 6–12 miesięcy od rozpoznania. Jeśli zastój moczu nie narasta, wskazana jest tylko obserwacja.

Natomiast leczenie nabytego wodonercza polega zawsze na chirurgicznym usunięciu jego przyczyny, a w razie jej nieuleczalności – na odprowadzeniu moczu powyżej przeszkody na zewnątrz lub z jej ominięciem do pęcherza.

Wodonercze usposabia do wtórnej kamicy nerkowej i pogarszających stan nerek zakażeń bakteryjnych, takich jak np. roponercze.

Roponercze, czyli ropne zakażenie rozszerzonych kielichów i miedniczki również jest połączone z zanikiem miąższu. Kielichy i miedniczka wypełnione są wówczas gęstą ropą. Jeśli moczowód jest drożny, wówczas poprzez wziernikowanie pęcherza stwierdza się, czy z jego ujścia wydobywa się ropa o wyglądzie pasty wyciskanej z tuby. Nerka jest najczęściej przy tym wyczuwalna, powiększona, twarda i napięta, mniej lub bardziej bolesna. Roponercze może rozwijać się ostro albo powoli, z silnymi lub bardzo słabymi bólami; tu nie ma reguły. Chory skarży się czasem na osłabienie i brak łaknienia. Jest blady, ma niewysoką, ale krótkotrwałą gorączkę, przyśpieszony opad OB. w obrazie krwi. Urografia zazwyczaj pokazuje, że nerka jest nieczynna.

Roponercze z reguły leczy się chirurgicznie. Jeśli zabieg wykonywany jest we wczesnym okresie zakażenia, urolog może taka nerkę „poprawić” przez usunięcie ewentualnych złogów lub przyczyny zastoju moczu.

Wskazaniem do operacji jest również ropień gromadny nerki, czyli ograniczone zjawisko ropne w korze nerkowej, średnicy od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Powstaje najczęściej jako zakażenie krwiopochodne, np. z zastrzału lub odległego ropnia. Przebiega z gorączką septyczną, wysoką leukocytozą, znacznym przyśpieszeniem OB w obrazie krwi i powoduje często silne bóle, dreszcze, a nawet wymioty. Okolica nerek i lędźwi jest bardzo tkliwa. Ropień taki może przebić torebkę włóknistą, po czym szybko szerzy się w torebce tłuszczowej nerki, doprowadzając do zakażenia okołonerkowego. Rzadziej przebija do kielicha, gdzie może się wygoić. Z reguły wymaga jednak leczenia chirurgicznego, polegającego na otwarciu lub też na częściowym wycięciu miąższu i sączkowaniu. Niezbędne są antybiotyki. Tak więc żadnego z bólów w obrębie nerek nie należy lekceważyć.

 

Aleksandra Zdrojewska

 

Zobacz również: Choroby nerek – rodzaje i objawy.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 
Dodaj komentarz
aga
czy ktos tu zaglada potrzebuje pomocy,lewa nerka do usuniecia pomuzcie
palusia27
Witam ja mam usunieta lewa nerke poniewaz nie pracowala.to bylo prawie 10lat temu.mam 3dzieci ale...w tej chwili jestem po usg prawej nerki czekam na wynik gdyz jakis czas temu bezpowodu pojawily si e mdlosci I wymioty zmeczenie do takiego stopnia ze z lozka nie chce mi sie wstawac.sennosc I bol z prawj strony wlasnie od nerki.az strach bo dzieci male a ja nie wiem co dalej.boje sie.
MONIKA
ZACZNIJ STOSOWAC AKUPRESURE(MASA RZ SWER REFLEKSYJNYCH NA OBU STOPACH)ISPRRAW DZ CZY NIE MASZ BAKTERII LUB PASORZYTOW
Żaneta
Ja jestem 10 lat po operacji, bo miałam wodonercze i zwężenie miedniczkowo-moczowodowe. Obecnie prawa nerka jest słaba i jest częściowo usunięta oraz wykonano mi połączenie H.-A. W przyszłym roku czeka mnie następna operacja połączenia bo znowu doszło do zwężenia... A nie wykluczone że za 2 lata całkowicie usuną mi prawą nerkę...nie jest łatwo:sad:
Mateusz
Przeszlem w dwi operacje na lwea nerke. Obecnie mam oby dwie nerki ale lewa mam mniejsza i słabszą. Czeka mnie kolejna operacja. Jednym slowem nie mamy lekko.
Magda
Średnio rozumna istota pytanie to zada:a. teściowejb. kochankowic. koleżanced. lekarzowiTylko jedna odpowiedź jest prawdziwa, no chyba , że pozostali wymienieni też są lekarzami. Więc użyj mózgu...
małgola
:-)Przeszłam w dzieciństwie operację na lewą nerkę , usunięto mi z niej kamienie .Obecnie mam z nią problem gdyż pojawiły się liczne torbiele które połączyły sie w jedną dużą obtaczając nerkę dookoła . Niedwano byłam w szpitalu i przeszłam szereg badań z których wynika że nerka nadaje się tylko do usunięcia . Niestety urolog prowadzący miał dla mnie jeszcze jedą niemiłą niespodziankę; mianowicie; stwierdził że niemoże wykonać zabiegu usunięcia gdyż w prawej nerce pojawiły się złogi . Mószę więc czekać aż lewa nerka sama się zatrzyma ,a prawa powoli obejmie jej funkcje. Czy w tej sytuacji doraźne dializy pomogą ? PODPOWEDZCIE
ania
będącw ciąży zachorowałam na wodonercze założono mi przetoke miedniczkowo_po skórna do nerek, teraz juz ich nie ma ale czy zalozenie i wkucie tych przetok nie uszkodzilo w jakis sposób moich nerek.aniamaj392@interia.pl
kasia
hej renatko napisz do mniena maila sebi500@o2.pl wodonercze 3 operacje 3 dzieci napisz koniecznie
renata
jestem chora od dzieciństwa przeszłam 8 operacji w tej chwili mam problem z jedną nerką :cry:Byłam raz w ciąży ale niestety poroniłam no i nie wiem czy jest szansa na ponowną próbę ażeby starać się o następne może ktoś mógł by mi odp na to pytanie pozdrawiam Renata.