Sama nazwa tego badania u wielu pacjentów budzi grozę. Kolonoskopia źle się kojarzy, jednak jest to najlepsza metoda profilaktyki raka jelita grubego i odbytnicy. To niezbyt przyjemne badanie jest zlecane wtedy, gdy pojawiają się krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, niewyjaśniona biegunka, podejrzewa się podejrzewa raka, zapalenie jelit, zaburzenie wchłaniania.

 
Na czym to polega?

Kolonoskopia to badanie końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Do jelita grubego (przez odbyt) lekarz wprowadza giętki przyrząd o długości 130–200 cm, zwany kolonoskopem, na którego końcu znajduje się kamera. Obraz jest przesyłany do monitora, na którym badający widzi dokładnie ewentualne zmiany chorobowe. Może je także od razu usuwać lub niszczyć (polipektomia – usunięcie polipa), a także pobierać próbki do badania histopatologicznego (jest to badanie pod mikroskopem materiału pobranego od pacjenta).

W czasie kolonoskopii lekarz ogląda wnętrze jelita grubego od jego najniższej części (odbytnicy) aż do końcowego odcinka jelita cienkiego.

 

Przygotowanie do badania

Około trzy doby przed badaniem pacjent powinien przejść na płynną dietę – spożywać tylko wodę, soki, bulion, galaretkę i kisiel. Dzień przed badaniem należy wziąć Fortrans – środek przeczyszczający. Niektóre przychodnie zalecają lewatywę na kilka godzin przed badaniem, jednak sposób postępowania zależy od lekarza – umawiając się na wizytę, należy więc dokładnie wypytać się o szczegóły, zwłaszcza że w niektórych schorzeniach (takich jak colitis ulcerosa – wrzodziejące zapalenie jelita grubego, niedrożność jelit, zaawansowany nowotwór złośliwy jelita, a także choroby serca i nadciśnienie) lewatywa jest niewskazana. Po przyjęciu środków przeczyszczających należy pamiętać o przyjmowaniu dużej ilości płynów, aby nie doszło do odwodnienia organizmu.

Reklama
Reklama

Magnetoterapia

Magnetoterapia

bransoletki z tytanu :: pas lędźwiowy
opaska na kolano :: opaska na kostkę

 

W przychodni

Na kolonoskopię, czyli badanie całego jelita, składa się kilka badań. Są to:

  • anoskopia – badanie odbytu i końca odbytnicy

  • rektoskopia – badanie odbytnicy

  • sigmoidoskopia – badanie ostatnich 60–80 cm jelita (odbytnicy, esicy, zstępnicy)

Badania są wykonywane ze znieczuleniem ogólnym, miejscowym lub po podaniu środków przeciwbólowych. Trwają od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. W trakcie zabiegu pacjent – rozebrany od pasa w dół – leży na lewym boku, a badający wsuwa do odbytnicy zwilżoną żelem końcówkę kolonoskopu i przesuwa ją wzdłuż jelita grubego. Jego ruchy są kontrolowane poprzez wziernik. Po zakończonym badaniu pacjent jest czasami proszony o pozostanie około 2 godzin w pokoju obserwacyjnym lub na szpitalnym oddziale – wszystko zależy od wieku badanego i od tego, jaką formę znieczulenia wybrał lekarz.

 

Uprzedź lekarza!

Przed badaniem powiadom lekarza o:

  • nadciśnieniu tętniczym

  • uczuleniu na leki

  • skłonności do krwawień

  • uczuleniu na środki znieczulające

  • ciąży

  • jaskrze

  • przyjmowaniu leków obniżających krzepliwość krwi

 

Zalety badania

Dzięki kolonoskopii badana jest dokładnie ta ściana jelita, na której rozwija się rak jelita grubego i odbytnicy. Najczęściej pierwsze alarmujące zmiany to polipy, które mogą, ale nie muszą przekształcić się w raka. W czasie badania można je usunąć kolonoskopem – to jedyna metoda badania diagnostycznego, która to umożliwia. Można także pobrać próbki do badania.

 

Zobacz również:


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 
Dodaj komentarz
AleksandraMajewska
coś mi się dziwnie powklejało, ale mam nadzieję, że mimo to wypowiedź jest czytelna.Pozdrawiam serdecznie
AleksandraMajewska
To niestety prawda, że kolonoskopia budzi grozę.I trudno sie dziwić - zwłaszcza przy ilości różnych kolonoskopijnyc h opowieści w internecie... no ale to wciąż bardzo skuteczna metoda wykrywania raka, więc strach strachem, ale nie wolno z niej rezygnować.Można wprawdzie skorzystac z bezbolesnego badania alternatywnego (tzw. test Septyna 9), tu informacje o nim: http://www.diag.pl/Artykul.10+M514f9859a37.0.html , ale to badanie droższe (+- 500 zł), choć z drugiej strony dla wielu osób komfort i brak uczucia bólu w trakcie badania tego typu jest niezwykle ważny.Kwestia wyboru.Podstawa jest niezmienna: badac sie trzeba!
jaccor
z tą kolonoskopią nie jest aż tak źle :-) Dużo osób narzeka, że badanie boli, ale jak wykona je się w placówce, gdzie przeprowadzają kolonoskopię na znieczuleniu ogólnym to nie ma się co bać. Nic nie czuć w trakcie badań, na drugi dzień też wszystko ok. Byłem już dwa razy w naszym miejscowym centrum medycznym certus na kolonoskopii i lekarz wykonywał ją perfekcyjnie! Zero bólu, a to dla pacjenta najważniejsze :-)