Sięganie po antybiotyk dla pozbycia się każdej, nawet banalnej infekcji wirusowej, stało się od dawna dość powszechnym nawykiem. Mówimy sobie wtedy, że – choć nie zabije wirusa – lek ten ustrzeże nas przed wtórnym zakażeniem bakteryjnym. W domowej apteczce często znajdzie się przecież coś, co pozostało po poprzedniej, nieukończonej kuracji... Nie zawsze, niestety, zdajemy sobie sprawę, że ta potężna broń w walce z wieloma chorobami, ma swoje drugie oblicze. A uboczne efekty antybiotykoterapii to wysoka cena, którą może nam przyjść niepotrzebnie zapłacić.

 

Jednym z rzadkich powikłań związanych ze stosowaniem antybiotyków jest rzekomobłoniaste zapalenie jelit (RZJ). Choroba o ostrym początku i burzliwym przebiegu, w większości przypadków jednak – na szczęście – kończąca się pomyślnie.

Jej przyczyną są antybiotyki o szerokim spektrum, z których największe ryzyko stwarzają: aminopenicyliny (ampicilina, amoksycylina), linkozamidy (klindamycyna, linkomycyna), cefalosporyny i tetracykliny. Znacznie rzadziej jednostkę tę opisywano po doustnych preparatach penicyliny, makrolidach (erytromycyna) i aminoglikozydach (grupa streptomycyny).

Szkodliwe działanie wymienionych leków polega na selekcji z normalnej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego – beztlenowej laseczki o nazwie Clostridium difficile. A wytwarzane przez nią toksyny (A i B) uszkadzają ścianę jelita i wywołują szereg objawów klinicznych.

Proces może się toczyć na całej długości jelit lub ograniczać do ich niektórych odcinków. Rozległe zmiany zapalne i martwicze obejmują na ogół śluzówkę i podśluzówkę, czasem jednak sięgają głębiej – do mięśniówki, a nawet do błony surowiczej. Powierzchnię owrzodzeń pokrywają, charakterystyczne dla tego schorzenia, szarobrunatne lub żółtozielonkawe tarczki, zbudowane z włóknika, śluzu, złuszczonych nabłonków i granulocytów obojętnochłonnych. Mając średnicę od kilku milimetrów do kilku centymetrów – tarczki te widoczne są z reguły w badaniu endoskopowym (rektoskopia, kolonoskopia) i stanowią niezwykle ważny element rozpoznania.

Reklama
Reklama

Wyciskarki

Wyciskarki soków z warzyw i owoców

W ofercie również prasy do tłoczenia oleju na zimno.

 

Choroba rozpoczyna się nagle, w trakcie leczenia antybiotykiem (najczęściej w pierwszym tygodniu) lub do miesiąca po jego odstawieniu. Dominującym objawem jest wodnista biegunka (od kilku do kilkudziesięciu wypróżnień na dobę), której towarzyszą rozlane, kolkowe bóle brzucha, a także wysoka gorączka. W ciężkich przypadkach dochodzi do odwodnienia, hipoalbuminemii, zaburzeń elektrolitowych i kwasicy metabolicznej. U niektórych chorych może rozwinąć się nawet obraz wstrząsu, porażenie jelit i sepsa. Podwyższona leukocytoza waha się w granicach od 10 000 do 60 000.

Mimo, że schorzenie znane jest od dawna (opisano je w XIX w.), jego właściwego sprawcę wyłoniono stosunkowo późno. Jeszcze na początku lat 1970. zmiany w jelitach wiązane były z gronkowcem złocistym i jego enterotoksyną. Na Clostridium difficile wskazano dopiero w 1978 roku.

Uwalniane przez Clostridium toksyny A i B mają różne działania. Uważa się, że pierwsza odpowiedzialna jest za kliniczną manifestację choroby, druga – za powstawanie charakterystycznych tarczek na ścianie jelit. Oznaczanie zawartości obu toksyn w stolcu wchodzi w zakres rutynowej diagnostyki rzekomobłoniastego zapalenia jelit.

Reklama
Reklama

Bardzo ważną cechą tej beztlenowej laseczki jest jej zdolność do wytwarzania przetrwalników. W takiej postaci, może ona spędzić w ustroju człowieka całe miesiące, a w sprzyjających warunkach znów przybrać formę wegetatywną i spowodować nawrót dolegliwości. Dlatego tak istotną wartość w kontroli całkowitego wyleczenia RZJ mają powtarzane posiewy kału (początkowo co 2, a potem co 4 tygodnie).

Choroba – szczęśliwie – nie występuje u niemowląt, co zawdzięczają najprawdopodobniej brakowi receptorów jelitowych dla wywołującej ją bakterii.

W typowych przypadkach, rozpoznanie nie nastręcza zwykle większych trudności. Obraz kliniczny, wywiad (przyjmowanie antybiotyku o szerokim spektrum), leukocytoza z przesunięciem w lewo, tarczki w endoskopii, Clostridium i jej toksyny w stolcu – oto, co prowadzi – krok po kroku – do postawienia właściwej diagnozy.

Leczenie rzekomobłoniastego zapalenia jelit zależy od stanu pacjenta. Zawsze jednak trzeba przerwać przyjmowanie antybiotyku, który doprowadził do rozwinięcia się zespołu. W lżejszych przypadkach, po jego odstawieniu, biegunka mija zwykle samoistnie i chorzy tacy nie wymagają już innej terapii.

Cięższy przebieg RZJ łączy się z pobytem w szpitalu. Leczenie zachowawcze obejmuje wówczas przede wszystkim wyrównywanie zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej i podawanie antybiotyków skierowanych przeciwko Clostridium difficile (metronidazol, wankomycyna). Chorzy żywieni są wyłącznie drogą pozajelitową; czasem ich stan wymaga także innego postępowania (np. leczenia wstrząsu, czy wręcz wykonania zabiegu operacyjnego).

I choć rzekomobłoniaste zapalenie jelit zdarza się naprawdę, nie zapominajmy, że antybiotyki ratują każdego dnia wiele ludzkich istnień. Nie można ich jednak stosować samowolnie, a zwłaszcza nadużywać. Świadomość, że każda terapia obarczona jest pewnym ryzykiem musi nam towarzyszyć zawsze, kiedy sięgamy po pomoc do apteczki. Powinien ją też mieć lekarz, wybierając właściwy dla nas specyfik...

 

* * *

 

Za drugą istotną przyczynę RZJ uważa się czynnościowe niedokrwienie jelit, występujące w stanach związanych ze spadkiem ciśnienia krwi (jak ciężkie zaburzenia rytmu serca, zawał, czy wstrząs). RZJ może też niekiedy pojawić się w przebiegu niektórych poważnych chorób.

 

Grażyna Nadzieja

 

Zobacz również:


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 
Dodaj komentarz
pxb
jedyby skuteczny lek na CD jest dificlir - mam do sprzedania - bo na szczęście nie musiałem podawać 604557733
obawyt
No tak, asamax jest coraz bardziej popularnym lekiem się okazuje
budat
co ty mówisz? wspaniale, w aptekach można godostać? Jak się nazywa?
paparpapam
Brawo za te słowa. Potem tylko rzekomobłoniast e i chemoprewencja do końca życia!
difficlir
Substancja czynna- fidaksomycyna, lek świetny, cudotwórca ponoć. Już jest dostepny w Polsce, musielibyście poszukać bo trudno go znaleźć, problem w tym, że jest także kosztowny- 8 200 zl
cdi
już jest dostepny, od marca.
jaa
jest to substacja czynna fidaksomycyna. ponoc kolos w leczeniu clostridium difficile, jedyna wada- cena, koszt wynosi ok 8000 zl
seconda
Cierpliwie znosić i się nie poddawać. Nie długo będzie lek!
trutenka
z tymi badaniami jest tak że nie na wszystko maja kasę, tak jak temat chemoprewencji-tez nie do końca sprawdzony
Marta
Kompetencja osoby która napisała ten artykuł mówi sama przez siebie. Antybiotyki do leczenia infekcji wirusowych.......... Brawo!!!
hagat6
no co mówisz, naprawdę? moja siostra jest chora i już nie wiemy co robić!
hulahuup
To się nazywa chemoprewencja!
oahouho
Kiedy, kiedy, kiedy? Mam to i chcę byc w końcu zdrowa!!
gadr
jeśli masz WZJ to konieczne jest stosowanie chemoprewencji, ponieważ często ta choroba lubi rozwijać się w raka
gamman
A gdzie mogę poczytać o Dificlirze? Jest coś po polsku?
bahja
Ja też gdzieś czytałam, ze będzie nowy lek na to :) Dificlir. Głowa do góry, będzie dobrze!
borma
i te właśnie choroby mogą prowadzić do raka, potrzebne jest leczenie chemoprewencyjn e
nnnnn
nie wiem dokładnie ile, ale fakt, epidemia o której się milczy
hoja
Dokładnie. Asamax to najskuteczniejs zy lek chemoprewencyjn y
mariusz
Skad to wiesz? Jestem zakażony i chcę się wyleczyć? Czy są jakieś badania nad lekiem?
nemert
Asamax przede wszystkim!
Teofilius
A czy przy rzekomobłoniast ym zapaleniu jelit też zapisują asamax?
berberysyon
Też jestem zainteresowana, bo noszę w sobie to świństwo, ale z tego co wiem to Dificlir nie jest dostępny w Polsce jeszcze.
berter
O jasny gwint, skąd to wiesz??? Dlaczego lekarz nic mi o takiej opcji infekcji nie powiedział????
Difficile
Na razie niestety w Polsce nie jest dostępny odpowiedni, celowany w tą bakterię lek, ale już niedługo owszem.
kristofer
Czy są skuteczne leki na biegunki poszpitalne wywołane bakterią Clostridium Difficile? Właśnie odebrałem wyniki i niestety jestem zakażony. Mam bardzo ostre biegunki i powoli czuję się tym wykończony.
michlajj
A ile osób zapada na CDI wg waszych danych? Czy to mała epidemia?
gg22g
Mam nadzieję, bo temat biegunek poszpitalnych u nas jest tabu, a ilość osób z rzekomobłoniast ym zapaleniem jelit mnóstwo.
piotr
Witaj mamy u dziecka nawrót CD po wankomecynie.obecnie podajemy xifaxal i metronidazol. słyszelismy o dificilu - czy znasz ten lek -czy mozesz do nas zadzwonic 604557733 dzieki
sdosia23
Za niedługi czas Dificlir będzie wprowadzony do Polski, ajko lek celowany w bakterię wywołującą CDI (Clostridium Difficile)
latamtam
Infuzje z kału??? Nie, dziękuję. Jestem zwolennikiem medycyny z laboratorium, ze tak powiem. Pierwsze słyszę o Dificlirze. Co to za lek?
rewial
Clostridium Difficile to jeden z głównych czynników biegunek szpitalnych. Liczba zakażeń Clostridium Difficile zwiększyła się w ostatnich 5 latach wskutek niekontrolowane go stosowania antybiotyków. Do niedawna zalecanym lekiem była wankomycyna i metronidazol, ale niestety w 30-40% następowały nawroty choroby. Obecnie lekiem szeroko stosowanym jest Dificlir o wąskim spectrum działania, właśnie w kierunku bakterii Clostridium Difficile.
Mada
Nawracające zakażenie Clostridium difficile jest niezwykle trudne do leczenia, a odsetek niepowodzeń antybiotykotera pii pozostaje wysoki. Czy infuzje z roztworu kału dawcy mogą stać się alternatywą dla wankomycyny?Autor Piotr KrawczykWyniki badania, które stara się odpowiedzieć na tak nietypowe pytanie opublikowano na łamach czasopisma The New England Journal of Medicine. Badanych przydzielono losowo do trzech grup terapeutycznych : 1) terapii wankomycyną (500 mg doustnie cztery razy na dzień przez 4 dni) z następowym płukaniem jelit i infuzją roztworu kału dawcy podawanego przez cewnik nosowo-jelitowy; 2) standardowej terapii wankomycyną (500 mg doustnie cztery razy na dzień przez 4 dni); 3)standardowej terapii wankomycyną z dodatkowym płukaniem jelit. Pierwszorzędowy m punktem końcowym był pełny zanik biegunki związanej z zakażeniem C. difficile w ciągu 10 dni. Badanie zostało przerwane tuż po wstępnych analizach. Z 16 pacjentów w grupie z infuzjami aż 13 (81 proc.) uzyskało całkowity zanik biegunki po pierwszej infuzji. Pozostałych trzech pacjentów otrzymało drugą infuzję roztworu kału od innego dawcy, a zanik biegunki wystąpił u dwóch z nich. Zatrzymanie biegunki wystąpiło w czterech z trzynastu przypadków (31 proc.) w grupie otrzymującej jedynie wankomycynę oraz u trzech z trzynastu pacjentów otrzymujących wankomycynę wraz z płukaniem jelit (23 proc.) (P
Mada
Przeczytaj więc sobie ignorancie zawarte na tej stronie:http://www.antybiotyki.edu.pl/...v6_10.pdfstanowisko Ministerstwa Zdrowia.
weddy0
On/ona wcale nie bredzi, po tych antybiotykach są nawroty. Leki z wyboru? BZDETY. Lekarzom się nie chce diagnozować i szukać i wciskają leki o szerokim działaniu i tyle.
mada
bredzisz, jak po lekach, metronidazol i wankomycyna są w przypadku Clostridium difficile lekami z wyboru. Warto coś poczytać, nim się trzepnie... Na wszelki wypadek polecam: http://www.poradnia.pl/rzekomobloniaste-zapalenie-jelit-skutek-antybiotykoterapii.html
mirafor
Podawanie antybiotyków skierowanych przeciwko Clostridium difficile np wankomycyny to błąd, dlatego, ze ten antybiotyk nie działa stricte na tą bakterię. A biegunka poszpitalna najczęściej jest tematem tabu.
Magda
Żeby nie było, że reklamuję, każdy preparat zawierajacy bakterie jelitowe jest ok. Pod warunkiem, że sie go stosuje w trakcie i kilka dni po zakończeniu antybiotykotera pii. A jeśli nie, to choćby mleko acidofilne, kefir, czy naturalny (ten najtańszy) jogurt. Bo te smakowe, zwłaszcza mocno reklamowane mają zdecydowanie - ze wzgledu na konserwanty - mniej kolonii bakterii jelitowych.
xxx
ostatnio dostatlam lek Dalacin C i na drugi dzien dostalam biegunke po wybraniu zaledwie 2 tabletek.Pierwszy tydzien jakoś dalo sie przezyc,ale nastepne 3 to koszmar. Dostawałam probiotyki...pierwszy TRILAC,ktory nic nie dal,a nastepny ENTEROL,rowniez zadnej poprawy...dopiero po wypiciu szlkanki zaparzonego KORZENIA KOBYLAKA problem ustal...ale zostal silny bol brzucha co jest uporczywe.
Ewelina
Witam, Jestem po długim leczeniu na RZJ. Służę wszystkim radą :-) fewelinka@o2.pl
Ewelina
Miałam dokładnie tak samo jak Beata. Przyjmowąłam Dalacin C przez 5 dni, brałam probiotyk a mimo to załapałam to świństwo. POnoć często występuje to po Dalicinie Chciałabym móc z kimś o tym porozmawiać. fewelinka@o2.pl
Beata
Lekarz przepisał mi Dalacin C 300 mg, na moje pytanie czy powinnam zażywać osłonę, doktor powiedział - nie trzeba. Nie posłuchałam lekarza i zażywałam probiotyk, ale nic nie dało ponieważ dorobiłam się rzekomobłoniast ego zapalenia jelit.
s.
Ciekawa jestem klaro, kto ci zapłacił za tę marną reklmae enterolu. Żeby to było takie proste, że bierzesz probiotyk i już. Jestem po leczeniu szpitalnym rzekomobłoniast ego zapalenia jelita wywołanego clostridium difficile. Nie wiem jaki antybiotyk to wywołał, ponieważ przez kilka miesięcy lekarze kolejno przepisywali mi na gorączki antybiotyki. Brałam ich może z 10 przez 3-4 miesiace (lekrze wiedzieli o wszystkich branych przeze mnie lekach) - także wtedy gdy na końcu trafiłam do szpitala. Naprawdę uważasz, że nie brałam probiotyków? Minął rok i znów przypisano mi antybiotyk - tym razem zanim zaczn go brać poleżę kilka dni w łóżku i wezmę tylko, jeżeli nie nastąpi poprawa. A enterol? 17 zł 10 kapsułek, które musiałam brać 2 razy dziennie (opakowanie na 5 dni w związku z tym) przez kilka miesięcy a do tego dicoflor. Może on i działa, ale mnie nie uchronił.
klara
A to wszystko przez to ze ludzie po prostu nie biora przy antybiotykotera pi probiotyku.Dlatego potem sa wlasnei takie problemy.Ja zawsze przyjmuje sprawdzony przeze mnie i moje dzieci -enterol.Probiotyk wspomaga nasze leczenie, przyspieszając kurację. Z dodatkową ochroną unikniemy też kłopotliwej zmiany terapii.